Osteopatie koní > Osteopatie koní

Co je to osteopatie koní?

Osteopatie koní je manuální terapie, při které se kůň vyšetřuje ze všech možných aspektů (kosti, svaly, vazy, fascie, viscerální systém, psychika). Cílem osteopatie je v první řadě správná diagnostika (hledání příčiny, ne následků) a ošetření pacienta.

V jakých případech je vyšetření vhodné?

Vyšetření je vhodné pro všechny koně. Zejména je důležité dodržovat prevenci! Bohužel si mě často volají majitelé například s tím, že se jejich kůň několik let neohýbá na jednu stranu. V takových případech trvá náprava dlouho nebo není možná v plném rozsahu. Proto je dobré, nechat si každý rok koně prohlédnout (u sportovních koní častěji) a domluvit se na terapeutickém plánu.

Jak probíhá vyšetření?

Nejprve mi majitel poskytne základní informace o svém koni (věk, prodělaná zranění a onemocnění, aktuální fyzický a psychický stav, využití koně, způsob tréninku).

Následuje prohlídka koně ve stání (posouzení stavby těla, končetin, stav kopyt atd.) a následně na lonži (pravidelnost chodu).

Po zhlédnutí koně v pohybu dochází k samotnému vyšetření. Během něj se zaměřuji prioritně na kosti, klouby a svaly. Po zjištění nálezu (blokády obratlů, kloubů, ztuhlost a bolestivost svalů) následuje ošetření a jemná manipulace.

Jaký režim musí dodržovat kůň po ošetření?

To je samozřejmě zcela individuální. Pokud má kůň lehčí nebo střední nález, bývá omezen minimálně (většinou 2 dny), u velkých nálezů déle (4 - 7 dní). Majiteli je doporučena úprava tréninku v závislosti na závažnosti nálezu.Anna Klimovičová, COS
tel. 739 636 667

Copyright 2017 Anna Klimovičová
Je zakázáno reprodukovat text a/nebo obrazové materiály bez souhlasu majitele webu.